Nowe samochody elektryczne 2026 i 2027: te modele już są
Siedem samochodów elektrycznych, które pojawią się w 2026 i 2027 roku — zasięg, moc ładowania i spodziewana premiera, o ile producent je potwierdził.
Wycena przez WhatsAppRenault Twingo E-Tech
Model zapowiedziany — brak potwierdzonych danych w naszym katalogu.
- Zasięg
- 263 km
- Szybkie ładowanie
- 50 kW
- Oczekiwany
- Dostępny
Volkswagen ID. Polo
Model zapowiedziany — brak potwierdzonych danych w naszym katalogu.
- Zasięg
- 450 km
- Szybkie ładowanie
- 125 kW
- Oczekiwany
- Dostępny
Škoda Epiq
Model zapowiedziany — brak potwierdzonych danych w naszym katalogu.
- Zasięg
- 425 km
- Szybkie ładowanie
- 105 kW
- Oczekiwany
- Dostępny
Leapmotor B03X
Model zapowiedziany — brak potwierdzonych danych w naszym katalogu.
- Zasięg
- —
- Szybkie ładowanie
- —
- Oczekiwany
- Dostępny
Kia EV4
Model zapowiedziany — brak potwierdzonych danych w naszym katalogu.
- Zasięg
- 625 km
- Szybkie ładowanie
- 135 kW
- Oczekiwany
- Dostępny
BMW iX3
Model zapowiedziany — brak potwierdzonych danych w naszym katalogu.
- Zasięg
- 805 km
- Szybkie ładowanie
- 400 kW
- Oczekiwany
- Dostępny
Volvo EX60
Model zapowiedziany — brak potwierdzonych danych w naszym katalogu.
- Zasięg
- 620 km
- Szybkie ładowanie
- 320 kW
- Oczekiwany
- Dostępny
Pytanie stojące za tym artykułem jest zwykle praktyczne: czekać czy kupić teraz? W przypadku wszystkich siedmiu jest już rozstrzygnięte — stoją u dealerów jako auta nowe lub demonstracyjne. To zestawienie przy każdym aucie mówi, jak pewne są dane i czy jest dostępne dziś.
Co naprawdę przesuwa się na polskim rynku
Przez lata oferta elektryczna składała się głównie z SUV-ów klasy średniej. Te siedem modeli wypełnia oba końce: na dole małe klasy, na górze klasa zasięgu, której wcześniej nie było. Dla kupującego oznacza to, że o wyborze nie decyduje już akumulator, tylko rozmiar auta — miejskie auto z zasięgiem 263 kilometrów i SUV z zasięgiem 805 to nie ta sama decyzja przy innym budżecie, lecz dwa różne samochody do dwóch różnych tras.
Warto zauważyć również, kto niesie tę zmianę. Kia i BMW zajmują górę tabeli zasięgu, a Volkswagen i Škoda wypełniają segment wejściowy. Co można zamówić dziś, znajdziesz w naszym przeglądzie samochodów elektrycznych; jeśli szukasz raczej według klasy niż marki, lepszym punktem wyjścia jest najlepszy samochód elektryczny.
Powrót auta miejskiego
Renault Twingo E-Tech to model, na który wielu czekało: prawdziwe auto miejskie z akumulatorem 27,5 kWh i zasięgiem około 263 kilometrów WLTP. Ładuje się mocą do 50 kW — wystarczy na co dzień, mało na dalszą trasę. I o to właśnie chodzi: to samochód zbudowany do miasta i dojazdów do pracy. Czekanie się skończyło — pierwsze egzemplarze stoją u dealerów.
Volkswagen ID. Polo stoi klasę wyżej. Z akumulatorem 56 kWh, zasięgiem około 450 kilometrów i mocą ładowania 125 kW jest pierwszym elektrycznym Volkswagenem, który rozmiarem rzeczywiście odpowiada Polo. Premiera zapowiedziana na jesień 2026.
SUV-y kompaktowe: najbardziej zatłoczona klasa
Škoda Epiq osiąga około 425 kilometrów z akumulatora 55 kWh i ładuje się mocą 105 kW. Dzieli podstawę techniczną z ID. Polo, ale jest wyższa — dla wielu kupujących to różnica decydująca.
Leapmotor B03X to jedyne auto w tym zestawieniu, dla którego nie mamy jeszcze potwierdzonych danych. Model został zapowiedziany, ale europejskie specyfikacje nie są ustalone. Uzupełnimy je, gdy tylko będą; szacunkowe liczby nikomu nie pomagają w decyzji o zakupie.
Klasa średnia i premium: skok zasięgu
Kia EV4 z akumulatorem 81,4 kWh i zasięgiem około 625 kilometrów jest pierwszym autem na tej liście, przy którym zasięg przestaje być tematem. Moc ładowania 135 kW jest solidna, choć nie wyjątkowa.
BMW iX3 to techniczny wyjątek: 109 kWh, około 805 kilometrów WLTP i ładowanie do 400 kW. To nowa architektura 800 V, która zmienia rachunek — przy takiej mocy postój na ładowanie trwa krócej niż przerwa na kawę.
Volvo EX60 pojawi się w 2027 roku z akumulatorem 80 kWh, zasięgiem około 620 kilometrów i mocą 320 kW. Jest więc bliżej iX3 niż klasy średniej, ale przyjedzie rok później.
Co naprawdę decyduje o racie
Cena katalogowa rzadko jest liczbą, która przesądza. Ważniejsze są wartość rezydualna, koszt ładowania oraz to, czy auto jeździ prywatnie czy przez firmę — a te trzy wypadają inaczej zależnie od drogi. Firmy najczęściej wybierają leasing operacyjny albo leasing finansowy; różnice zestawiamy w leasing operacyjny czy finansowy. Prywatnie w grę wchodzi wynajem długoterminowy lub kredyt samochodowy.
Ile elektryk kosztuje w praktyce, rozkładamy na czynniki w kosztach samochodu elektrycznego, a aktualne dopłaty opisujemy w dofinansowaniu EV. Najwięcej oszczędza ten, kto ładuje w domu — opcje znajdziesz w ładowaniu EV.
Jechać dziś, zamiast czekać na termin dostawy
Wszystkie siedem modeli na tej liście już jest. Stoją u dealerów, głównie jako auta nowe lub demonstracyjne z kilkoma kilometrami na liczniku — nie czekasz więc na termin dostawy, tylko możesz porównać i jechać.
Jeden argument pada rzadko: wartość rezydualna. Nasz własny indeks, kalibrowany na dopasowanych używanych samochodach elektrycznych z własnego stanu, dla tego rocznika wynosi około 74 procent ceny nowego auta po trzech latach. Dla auta dostępnego dziś możemy podać tę liczbę. Dla modelu, który dopiero nadejdzie, nie poda jej nikt — również producent.
EVTrader pośredniczy niezależnie i nie otrzymuje prowizji od producentów samochodów. Który z tych modeli pasuje do Ciebie, omówimy bezpłatnie i niezobowiązująco przez WhatsApp.
Nowości obok siebie
| Model | Segment | Zasięg | Szybkie ładowanie | Akumulator | Oczekiwany |
|---|---|---|---|---|---|
| BMW iX3 | SUV premium | 805 km | 400 kW | 109 kWh | Dostępny |
| Kia EV4 | Klasa średnia | 625 km | 135 kW | 81.4 kWh | Dostępny |
| Volvo EX60 | SUV premium | 620 km | 320 kW | 80 kWh | Dostępny |
| Volkswagen ID. Polo | Kompakt | 450 km | 125 kW | 56 kWh | Dostępny |
| Škoda Epiq | SUV kompaktowy | 425 km | 105 kW | 55 kWh | Dostępny |
| Renault Twingo E-Tech | Miejski | 263 km | 50 kW | 27.5 kWh | Dostępny |
| Leapmotor B03X | SUV kompaktowy | — | — | — | Dostępny |
Dla 1 z tych 7 modeli dane nie zostały jeszcze potwierdzone. Gdy producent je opublikuje, pojawią się tutaj — a każdy z listy oczekujących na ten model dostanie wiadomość.